|

انواع دیلم کدام اند؟

دیلم یک میله بلند است که از آن به عنوان اهرم استفاده میشود. به خاطر دسته بلندش باعث افزایش نیروی وارد به سطح مورد نظر میشود و میتوان با نیروی کم‌تری جسمی را بلند کرد یا فشاری به آن وارد کرد. یک سر آن خمیده است و انتهای این بخش خمیده به صورت تخت درآمده. داخل این قسمت تخت یک فرورفتگی کوچک وجود دارد که از آن برای بیرون کشیدن میخ استفاده میشود.

از این وسیله به عنوان اهرم استفاده می‌شود تا جسمی را از زمین بلند کرد، یا دو شیء که به هم متصل شده اند، یا میخی که داخل سطحی فرو رفته را جدا کرد. استفاده معمول آن باز کردن جعبه‌های چوبی است که با میخ بسته شده. انتهای قسمت منحنی آن که برای باز کردن جعبه های چوبی استفاده می‌شود نازک است تا بتواند داخل باریک‌ترین فضاها بشود و بتوان قطعات چوب را به وسیله آن از هم جدا کرد. بخش میخ کش دیلم هم به دلیل دسته بلند آن میخ‌هایی که به سختی داخل چوب فرو رفته اند را به راحتی خارج می‌کند. انتهای دیگر دیلم هم دارای یک خم است که ازآن به عنوان اهرم در کارهای مختلف استفاده میشود.

دیلم معمولا از فولاد ساخته میشود اما مدل‌های از جنس سرب و تیتانیوم هم وجود دارند. البته مدل سربی به دلیل سمی بودن این روز‌ها کمتر استفاده میشود. مدل فولادی مقاومت و قدرت خوبی دارد ولی امکان دارد زنگ بزند اما مدل‌هایی که از جنس فولاد ضد زنگ هستند ماندگاری بیش‌تری دارند. مدل‌های تیتانیومی بسیار سبک‌تر هستند و آن‌ها را میتوان مقاوم‌ترین نوع ابزار‌ها دانست اما باید در نظر داشت قیمت آن‌ها بالاست. مقطع میله دیلم ممکن است به شکل‌های گوناگونی مثل دایره، شش ضلعی، بیضی یا به شکل تخت باشد. مدل با مقطع شش ضلعی امکان سر خوردن از دست را کاهش میدهد. طول این میله هم در مدل‌های مختلف متفاوت است و ممکن است کوتاه یا بلند باشد. دیلم‌های با طول بلند‌تر برای بارهای سنگین‌تر و کارهایی که نیاز به نیروی بیشتری دارند استفاده میشود.

مدل‌های دیگری از دیلم نیز وجود دارند که یک سر آن‌ها به شکل قلم بنایی و سر دیگر معمولا نوک تیز است. از قسمت تخت آن به عنوان اهرم و از قسمت نوک تیز برای شکستن سنگ یا سیمان استفاده میشود. معمولا برای شکستن سیمان، یخ و دیگر مواد سخت و همچنین برای جا به جا کردن و از ریشه در آوردن یک درخت و یا ایجاد حفره در زمین در جاهایی که امکان استفاده از کلنگ وجود ندارد، از چنین دیلمی استفاده میشود.

در برخی مدل‌ها دیلم شبیه یک L انگلیسی ساخته میشود، یعنی سر دیلم با بدنه آن زاویه ۹۰ درجه میسازد. معمولا طول دسته آن‌ها بلند است واین شکل خاص L مانند باعث میشود قدرت اهرمی دیلم بیشتر بشود و برای بلند کردن اجرام سنگین کار را راحت‌تر میکند.

نوشته‌های مشابه

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.