|

انواع قیچی باغبانی کدام اند؟

قیچی باغبانی نوعی از قیچی است که برای هرس کردن گیاهان استفاده می‌شود. تیغه‌های تیز و بسیار قدرتمندی دارد تا بتوان شاخه‌های درختان و بوته‌ها را با آن برید. از این وسیله برای بریدن شاخه با ضخامت نهایت ۲ سانتی‌متر استفاده میشود.

تیغه‌های این قیچی را از فولاد یا تیتانیوم می‌سازند. تیغه‌های فولادی ضد زنگ، ماندگاری خوبی دارند اما بعد از چند بار تیز شدن لایه ضد زنگ رویی از بین می‌رود و ممکن است زنگ بزنند. تیغه‌های تیتانیوم، مقاومت بیشتری در برابر زنگ زدگی دارند، سبک‌ترند و ماندگاری و البته قیمت بالاتری دارند.

قیچی باغبانی 

تیغه قیچی‌های باغبانی شکل‌های مختلفی دارند، مثلا ممکن است فقط یکی از تیغه‌ها تیز باشد و تیغه دیگر تخت. در این نوع تیغه که به آن سندانی میگویند تیغه تیز برنده که معمولا تیغه بالایی است از هر دو لبه تیز است. این تیغه تیز را از جنس فولاد و آرواره پایینی را از جنس یک ماده نرم‌تر مثل آلومینیوم، روی، برنج یا حتی پلاستیک میسازند تا باعث خوردگی تیغه بالایی نشود. حتی اگر تیغه بالایی موقع برش بر اثر فشار اندکی به چپ یا راست منحرف بشود چون سطح پایینی بزرگ است مشکلی پیش نمی آید و تیغه شاخه را می‌برد. چنین تیغه‌ای برای بریدن شاخه‌های ضخیم‌تر مناسب است و استفاده از آن برای بریدن شاخه‌های جوان که هنوز اندکی نرم هستند و کاملا چوبی نشده اند باعث له شدن شاخه خواهد شد.

تیغه‌های دیگری هم وجود دارند که فقط یک لبه آن‌ها تیز است اما این لبه تیز مثل مدل سندانی دقیقا وسط آرواره پایینی فرود نمی آید بلکه از کنار آن میگذرد. درست است که این شکل تیغه، قدرت مدل قبلی را ندارد اما برش‌های تمیز‌تر و دقیق‌تری را میشود با آن انجام داد. اگر شاخه مورد نظر هنوز سبز باشد و حالت چوبی نداشته باشد استفاده از تیغه سندانی به جای این تیغه احتمالا باعث له شدن شاخه میشود.

مدل‌های دیگری از تیغه هم هستند که هر دو لبه آن‌ها تیز است. عملکرد آن‌ها دقیقا شبیه یک قیچی است، و دو تیغه زمانی‌که به هم می‌رسند جسم مورد نظر را میبرند و برای بریدن شاخه‌های نازک‌تر کاربرد دارد. ممکن است این تیغه‌ها حالت مقعر داشته باشند.

قیچی باغبانی دسته کوتاهی دارد و عموما یک فنر بین این دسته‌ها قرار گرفته که باعث میشود دسته خود به خود باز بشود. این ویژگی کار کردن با یک دست را با این وسیله راحت‌تر میکند.

قیچی باغبانی جغجغه‌ای

یکی دیگر ازمدل‌های قیچی باغبانی مدل جغجغه ای است. سیستم چرخ جغجغه به کار رفته در این ابزار کمک میکند شاخه های ضخیم را که احتیاج به قیچی های قوی دارند و نیروی دست زیاد‌تری می‌طلبند، با وارد کردن نیروی کمتری ببریم.

یک ویدیو کوتاه از نحوه کارکرد این قیچی را میتوانید در پایین مشاهده کنید.

 

 

قیچی سرشاخه زن

گونه‌ای از قیچی باغبانی است که برای بریدن شاخه‌های بالایی درخت که دسترسی به آن‌ها امکان پذیر نیست، استفاده می‌شود. یک تیغه مشابه دیگر قیچی‌های باغبانی دارد که به یک دسته بلند وصل است و فرد با ایستادن پایین درخت می‌تواند به کمک میله بلند متصل به قیچی شاخه های بالایی را هرس کند.

قیچی هرس

نوعی قیچی باغبانی است که دسته‌های بلندتر و تیغه‌های قوی‌تر دارد. از آن برای هرس شاخه‌های ضخیم‌تر تا قطر ۵ سانتی‌متر استفاده میشود. دسته بلند آن که معمولا بین ۳۰ سانتی متر تا ۱ متر طول دارد، باعث میشود قدرت آن چند برابر بشود و نیروی بیشتری را وارد کند. برخی انواع این وسیله دسته‌های تلسکوپی دارند تا هم باعث افزایش قدرت آن بشود و هم دسترسی به شاخه‌های بالاتر را فراهم کند. این وسیله را بر خلاف قیچی‌های معمولی با دو دست نگه میدارند.

این قیچی هم مشابه قیچی باغبانی تیغه‌های معمولی یا سندانی دارد.

در برخی مدل‌های این قیچی هم از سیستم جغجغه‌ای استفاده میکنند که باعث میشود نیروی کمتری برای بریدن شاخه صرف بشود.

علاوه بر این مدل‌هایی هم هستند که از لولا‌های‌ ترکیبی استفاده میکنند. این سیستم دو لولا دارد. لولای اول قیچی را باز و بسته میکند و لولای دوم مشابه یک اهرم عکل میکند و باعث افزایش نیروی قیچی میشود و کمک میکند شاخه‌های محکم‌تر و ضخیم‌تر را بتوان با نیروی کم‌تر و راحت‌تر برید.

قیچی باغبانی شمشاد زن

یک نوع دیگر از قیچی است که برای هرس کردن پرچین‌ها استفاده میشود. شبیه یک قیچی بزرگ است و دسته‌های بلند آن مناسب هرس قسمت بالایی پرچین‌ها و بوته‌های با شاخه‌های نازک است. به دلیل تیغه بلندش برای شکل دادن به بوته و همچنین بریدن بوته‌ها به شکل صاف و یک‌دست مناسب است و میتوان چندین شاخه را همزمان با آن برید که سرعت کار را بالا میبرد.

قیچی چمن زن

برای کوتاه کردن چمن و دیگر گیاهان زمین پوش که برگی اند و شاخه‌های سخت و محکمی ندارند استفاده میشود. در صورتی که فضای بزرگی با چمن پوشانده شده معمولا از دستگاه چمن زن استفاده میشود اما اگر محدوده کوچک باشد، یا برای مرتب کردن لبه‌ها در هر مساحتی از این قیچی استفاده می‌کنند. شبیه یک قیچی معمولی است. در این نوع قیچی تیغه ممکن است به صورت افقی یا عمودی قرار گرفته باشد.

تیغه‌های افقی برای زدن چمن کف و تیغه‌های عمودی برای مرتب کردن لبه‌های چمن است.

برای راحتی بیشتر برخی مدل‌ها دسته‌های بلندی دارند تا فرد بتواند ایستاده هم کار خود را انجام بدهد.

 

 

مطالب مرتبط:

نوشته‌های مشابه

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.