| |

انواع گاز انبر کدام اند؟

گاز انبر نام گونه ای از انبر است که دو آرواره آن درست در انتهایی‌ترین نقطه نوک آن به هم می‌رسند. از آن برای گرفتن یا نگه داشتن یک شیء یا بریدن چیزی استفاده می‌شود. تمام نیروی این انبر روی نوک آن متمرکز میشود، به همین دلیل فشار زیادی را می‌تواند به جسم مورد نظر وارد کند.
به دلیل شکل خاص این انبر، نوک آن میتواند به سطح مورد نظر بسیار نزدیک بشود. این ویژگی باعث میشود وقتی قصد داشته باشیم چیز زائده مانندی، مثل میخ را که از یک سطح بیرون زده، ببریم، بتوانیم این کار را از نزدیک‌ترین نقطه به سطح انجام بدیم؛ به طوری که چیزی از میخ بالای سطح باقی نماند و اصطلاحا این انبر میتواند هر چیزی را از بیخ بگیرد و در صورت لزوم حتی قطع کند.

گازانبر دو مدل اصلی دارد:
گارانبر نجاری
برای بیرون کشیدن میخ و منگنه از داخل چوب استفاده میشود. زبانه‌های قدرتمندی دارد. نوک آن به شکل مخروطی است تا زمانی که چیزی مثل میخ را بیرون میکشد باعث بریدن آن نشود. قسمت سری این انبر مقداری انحنا دارد که کمک میکند از آن به شکل اهرم استفاده کرد تا میخ‌ها را راحت‌تر از چوب بیرون کشید.

 

این نوع انبر برای نگه داشتن وسایل، مثلا فلز داغی که باید با یک انبر نگه داشته بشود، ابزار مناسبی است که بدون آسیب رساندن به جسم آن را نگه میدارد. اگرچه استفاده اصلی آن بیرون کشیدن میخ است ولی از مدل‌هایی که زبانه تیزتری دارند برای بریدن میخ هم میتوان استفاده کرد. گاز انبر‌های نجاری بزرگ‌تر هستند و قسمت نوک آن‌ها عریض‌تر از مدل دیگر است.

گاز انبر آرماتور بندی
شکل نوک این نوع انبر تخت و بدون انحنا است تا بتواند در نزدیک‌ترین نقطه به سطح چیزی مثل سیم را ببرد. به علاوه نوک آن بر خلاف گاز انبر نجاری تیز است و برای بریدن سیم، مفتول، پیچ و فنر مناسب است. سیم‌های بین ۱ تا ۴ میلیمتر را به راحتی می‌برد و همین طور در جواهر سازی برای بریدن فلزات استفاده می‌شود. از آن جا که نوک لبه آن از یک طرف تخت و از طرف دیگر تیز است باعث میشود وقتی چیزی را میبرد آن را کاملا از انتها حذف کند و چیزی از آن روی سطح باقی نمیگذارد، در واقع اصطلاحا مثل یک کف چین عمل می‌کند. مدل‌های قوی‌تر و قدرتی این انبر می‌تواند حتی پیچ‌هایی به ضخامت ۶ میلیمتر را هم ببرد. گاز انبر علاوه بر بریدن، برای پیچاندن و خم کردن سیم و مفتول هم استفاده زیادی دارد و در آرماتور بندی استفاده زیادی از آن میشود. معروف شدن آن به عنوان گاز انبر آرماتور بندی به همین دلیل است.


هر دو مدل ابزار در طول و اندازه‌های گوناگونی تولید می‌شوند و ممکن است دسته‌ی بلند یا کوتاه داشته باشند. دسته‌های کوتاه حمل و نقل راحت‌تری دارند اما وجود دسته‌های بلند کمک می‌کند بتوان نیروی بیشتری وارد کرد.
برخی مدل‌ها وجود دارند که لبه‌های کناری دهانه انبر تخت است. از این قسمت برای ضربه زدن استفاده میشود و کارکردی مشابه چکش را برای گاز انبر فراهم میکند.


انواع دیگری هم وجود دارند که دو آرواره انبر با لولا‌های ترکیبی به هم وصل اند. این انبر قدرت زیادی دارد و مخصوص بریدن میخ‌، منگنه، سیم و دیگر اشیاء فلزی مشابه است. لولای اول دهانه را میبندد و لولای دوم به عنوان اهرم عمل کرده و کمک میکند نیروی بیشتری وارد بشود و کار بریدن راحت‌تر صورت بگیرد.

 

مطالب مرتبط:

کارکرد انبردست و دم باریک چیست و انواع آن کدام است؟

انواع سیم چین و کابل بر کدام اند؟

انواع قیچی مفتول بر چه کاربرد‌هایی دارند؟

نوشته‌های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.