|

کج بیل چیست؟ مدل های مختلف آن چه استفاده ای دارند؟

کج بیل ابزاری است که کشاورزان از آن برای شکل دادن به خاک، جمع کردن خاک دور ریشه گیاهان، کندن شیار‌های باریک در خاک برای آبیاری یا کاشت بذر و مخصوصا برای حذف علف‌های هرز و ریشه‌های پوسیده گیاهان و همچنین در زمان برداشت محصولات کشاورزی ریشه‌ای مثل سیب زمینی استفاده می‌کنند.

کج بیل دو نوع کلی دارد. در یک مدل فرد کج بیل را روی خاک به سمت خودش میکشد و مدل دیگر فرد آن را به عقب و جلو حرکت میدهد. مدل اول که سری کج بیل رو به پایین و عمود بر دسته قرار گرفته را برای کندن یا کپه کردن خاک و حذف علف هرز  و مدل دوم که سری آن رو به جلو قرار گرفته، برای قطع علف‌های هرز از ریشه استفاده میکنند. معمولا تیغه مدل رو به جلو به شکل یک فلش است.

کج بیل رو به پایین
کج بیل رو به جلو

 

کج بیل‌های  رو به پایین تیغه‌هایی با اندازه‌های مختلف دارند، تیغه‌های پهن‌تر برای جاهایی که خاک‌های سنگین‌تر دارند یا علف‌های هرز بسیار زیاد  آن را پوشانده استفاده می‌شود. تیغه‌های باریک‌تر هم برای فضاهای کوچک، مثلا بین گیاهان کاشته شده کاربرد دارد تا به خود گیاهان صدمه‌ای نزند.

کج بیل مدل رکابی یکی دیگر از مدل‌هاست که برای از بین بردن علف‌های هرز استفاده می‌شود. تیغه آن دو طرفه است و در خاک باید آن را به عقب و جلو حرکت داد. این کار علف‌ها را از بین میبرد، خاک را نرم میکند و شرایط را برای کشت فراهم میکند.

 

کج بیل دو طرفه دو سر دارد. یک سر آن یک تیغه معمولی دارد که مشابه کج بیل‌های دیگر استفاده میشود. سر دیگر آن یک چنگال با دو یا سه تیغه است که برای کندن گیاهان است.

مدل های با تیغه‌های صاف و تیز هم وجود دارند که برای جا به جا کردن خاک نیستند. کج بیل‌هایی با این نوع تیغه را به شکل رفت و برگشت بالای سطح خاک حرکت میدهند تا علف‌های هرز را قطع کند.

تیغه‌های لوزی شکل چهار ضلع دارند که همه آن‌ها تیز اند. از نوع تیغه‌های رو به جلو اند که با انجام حرکت رفت و برگشتی برای بریدن علف‌های هرز استفاده میشود.

معمولا این وسیله دسته بلندی دارد اما برای استفاده در جاهای کوچک و گلدان‌ها و جاهایی که کارهای ظریف و دقیقی باید انجام بشود مدل دسته کوتاه آن هم وجود دارد.

 

مطالب مرتبط:

انواع بیل کدام اند؟

انواع قیچی باغبانی کدام اند؟

نوشته‌های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.