| |

انواع کلنگ کدام اند؟

کلنگ وسیله‌ای است متشکل از یک سری و یک دسته که این دسته عمود بر قسمت سری کلنگ به آن متصل شده. این وسیله جزء ابزار‌های پیش از تاریخ و یکی از قدیمی‌ترین وسایل ساخت بشر است، و علاوه بر استفاده‌ای که در کشاورزی داشته در معدن کاری و حتی در جنگ‌ها به عنوان سلاح استفاده میشده. ساخت این وسیله در طول تاریخ تغییراتی داشته اما آن چه که امروزه استفاده میشود ابزاری است که در اواسط قرن ۱۹ میلادی ساخته شده و تا به امروز بدون تغییر چندانی استفاده میشود.

معمولا جنس سری کلنگ فلزی و جنس دسته از چوب،‌ فایبرگلاس یا فلز است. سری کلنگ معمولا دو سر دارد، یک سر نوک تیز است و سر دیگر تخت، و ممکن است کمی انحنا در طول آن وجود داشته باشد. سر نوک تیز برای کندن چاله در خاک‌های سفت و پر از سنگ، شکستن سنگ و سیمان یا نفوذ در هر سطح سفت دیگری است. هر چه کلنگ قوی‌تر باشد راحت‌تر داخل سنگ و یا سطح مورد نظر نفوذ میکند. سر تخت آن برای جدا کردن سنگ‌ها و سطوحی که با ضربات نوکِ تیز آن ‌ترک برداشته اند استفاده میشود. همچنین این سر تخت برای قطع کردن ریشه‌های درختان و بوته‌ها هم کاربرد دارد. به علاوه از آن به عنوان اهرم برای بلند کردن اشیاء سنگین از روی زمین هم استفاده می‌کنند.

در برخی کلنگ‌ها شکل سری متفاوت است و ممکن است به جای قسمت نوک تیز آن یک تیغه، مانند تیغه‌ی تبر وجود داشته باشد. چنین وسیله‌ای کاملا مناسب زمانی است که هدف، خارج کردن یک درخت به همراه قطع کردن ریشه‌های آن باشد.

کلنگ‌هایی که برای کار در محل‌های بسته که فضای کافی برای کار وجود ندارد معمولا دو سر نیستند. این نوع ابزار معمولا دسته‌های کوتاه‌تری هم دارند. چون همه وزن کلنگ روی یک طرف قرار میگیرد این شکل سری کلنگ معمولا تعادل خوبی ندارد و کار کردن با‌ آن مقداری سخت‌تر است.

 

مطالب مرتبط موجود که شاید مایل به مطاله آن باشید:

انواع بیل کدام اند؟

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.