|

انواع انبر قفلی کدام اند و هر کدام چه کاربردی دارند؟

انبر قفلی نوعی انبر است که آرواره های آن پس از بسته شدن امکان قفل شدن دارد. روی یکی از دسته‌ها پیچی وجود دارد که میزان باز شدن دهانه انبر را تنظیم میکند. روی دسته دیگر یک گیره به کار رفته که با فشردن آن قفل زبانه‌ها باز می‌شود. به وسیله پیچ روی دسته، دهانه طوری تنظیم میشود که مقداری تنگ‌تر از چیزی باشد که انبر در حالت عادی آن را میگیرد. سپس با فشار دادن دسته، دهانه انبر دور وسیله مورد نظر چفت میشود و با کامل بسته شدن دسته‌ها دهانه انبر هم کاملا قفل میشود. این وسیله اولین بار در سال ۱۹۲۴ در امریکا ساخته شد.

میزان سفت شدن دهانه انبر توسط پیچ روی دسته قابل کنترل است و هر چه دهانه بسته‌تر بشود انبر سفت‌تر وسیله را میگیرد. البته بستن بیش از حد پیچ مانع بسته شدن دهانه انبر می‌شود و در واقع باید به اندازه مناسب آن را تنظیم کرد.

از این انبر به طور معمول برای نگه داشتن وسایل مختلف و همچنین برای چرخاندن پیچ‌هایی استفاده می‌شود، که آچار نمیتواند آن‌ها را به دلیل رطوبت، روغن یا خورده شدن پیچ، بچرخاند. خاصیت قفل شدن این ابزار باعث می‌شود وسیله سرجای خودش باقی بماند و فرد نیروی خودش را صرف فقط چرخاندن انبر بکند و نیازی به نگه‌داشتن آن نباشد. از مزایای دیگر این انبر این است که عمل قفل شدن و باز شدن آن به سرعت صورت میگیرد به همین دلیل باز و بسته کردن پیچ و مهره‌ها و همه وسایل دیگر با این ابزار سرعت بالایی دارد.

بر اساس کاربرد‌های مختلفی که این وسیله به مرور پیدا کرده، شکل‌های گوناگونی از آن تولید شده که در ادامه چند مورد را ذکر میکنیم.

دهانه صاف

یکی از مدل‌های معمول انبر قفلی است. دهانه این انبر صاف و تخت است و برای نگه داشتن اشیاء با سطح صاف مثل قطعات چوب و فلز مناسب است.

در عکس بالا مشاهده میکنید که داخل پیچ تنظیم (به رنگ قرمز) یک حفره وجود دارد. این حفره محل قرار گرفتن یک میله بلند است که به عنوان یک اهرم عمل میکند. در مدل های معمولی برای چرخاندن پیچ باید از نیروی دست استفاده کرد اما با اضافه کردن این میله نیروی وارده افزایش پیدا میکند و میتوان راحت‌تر و بیش‌تر انبر را سفت کرد.

دهانه خم یا گرد

برای نگه داشتن اشیاء با سطح مدور استفاده میشود. برای کار با پیچ و مهره و لوله‌ها معمولا از این مدل استفاده میکنند.

 

دهانه V

مدل دیگری از این ابزار هست که ترکیبی ازدو مدل صاف و گرداست. یعنی یک زبانه آن صاف و زبانه دیگر گرد است و به عنوان انبر قفلی با دهانه V شناخته می‌شود. برای کار با هر دو نوع سطح صاف و مدور قابل استفاده است، اما از آن جا که نه کاملا دایره است و نه کاملا تخت به اندازه مدل‌های قبلی مطمئن و محکم وسیله را نگه نمیدارد.

دم باریک

این انبر برای کار در فضاهای بسته و باریک که نوک مدل های معمولی به آن نمیرسد طراحی شده. به دلیل نازک‌تر بودن زبانه‌ها قدرت کمتری دارد، مناسب کارهای معمولی نیست و مقاومت مدل تخت یا گرد معمولی را ندارد.

دهانه بزرگ

مدل با دهانه بزرگ برای نگه داشتن لوله‌های بزرگ‌تر و وسایل مدور با قطر بیشتر

دماغه طوطی

به شکل خاصی طراحی شده تا مناسب گرفتن پیچ و مهره و کار با اشیاء با اشکال نا متعارف باشد.

انبر قفلی C

به عنوان گیره از آن استفاده میشود و معمولا در جوشکاری برای نگه داشتن دو قطعه کنار هم کاربرد دارد.

انبر قفلی جوشکاری

در زمان جوشکاری از آن برای کنار هم نگه داشتن دو قطعه میتوان استفاده کرد. فضای زیادی که بین زبانه‌ها وجود دارد باعث می‌شود بتوان به راحتی روی قطعه داخل انبر کار کرد، همچنین کمک میکند فرد به دو قطعه‌ای که به هم چفت میشوند دید بهتری داشته باشد.

یک ویدیو کوتاه از کارکرد یک انبر قفلی جوشکاری:

 

انبر قفلی زنجیری

برای چفت شدن دور هر وسیله‌ای با هر شکل و طرحی، حتی نامتعارف ترین وسایل که هیچ انبری آن را نمیگیرد

انبر برای نگه داشتن ورق‌های فلزی

 

مطالب مرتبط:

کارکرد انبردست و دم باریک چیست و انواع آن کدام است؟

چه آچار هایی برای لوله کشی استفاده میشوند؟ انواع آچار شلاقی کدام اند؟

نوشته‌های مشابه

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.