|

درفش نجاری چیست؟

درفش نجاری یک ابزار برای کشیدن خط یا علامت گذاری روی سطح چوب است که پیش نیاز حرکت ابزارهای دیگر مثل مسیر برش اره یا مسیر حرکت اسکنه را روی چوب مشخص می‌کند. همان کاری که یک درفش معمولی روی چرم و پارچه می‌کند درفش نجاری روی چوب انجام می‌دهد.

درفش نجاری

ساختار این ابزار بسیار ساده و ابتدایی است و تنها از یک دسته چوبی، پلاستیکی یا فلزی و یک میله آهنی با نوک تیز تشکیل شده. نوک تیز ابزار همان قسمتی است که برای خراش دادن، علامت گذاری و یا ایجاد سوراخ‌های کوچک روی سطح چوب استفاده می‌شود و معمولا قطعه را برای کار ابزار دیگری مثل اره یا دریل آماده می‌کند.

درفش نجاری روی چوب یک شیار نازک ایجاد می‌کند که باعث می‌شود اره یا ابزارهای دیگر روی همان خط علامت گذاری شده حرکت کنند و روی سطح نلغزند و به جهات دیگر منحرف نشوند. از طرفی ذکر این نکته لازم است که بهتر است خطی که کشیده می‌شود در جهت رگه چوب باشد و نه عمودبر آن. برای کشیدن خطوط عمود بهتر است از چاقوهای نجاری استفاده گردد چون درفش نجاری احتمالا باعث شکستن و متلاشی شدن قطعه چوب می‌شود.

درفش نجاری

همچنین نوک ابزار می‌تواند با فشار دست یا چکش بسته به نوع چوب یک سوراخ کوچک روی چوب ایجاد کند که آن هم معمولا به عنوان نقطه شروع کار با دریل و برای جلوگیری از سر خوردن و انحراف نوک مته روی چوب استفاده می‌شود.

همین ابزار ساده در بسیاری موارد کمک می‌کند سطح چوب از خراش‌های ناخواسته هنگام کار در امان بماند و کار را بسیار دقیق و تمیزتر تحویل می‌دهد. از آنجا که گاهی یک خراش کوچک باعث می‌شود اجبارا تمام سطح جوب دوباره پرداخت و جلا کاری بشود یک علامت گذاری ساده با این ابزار گاهی سرعت کار را بسیار بالا برده و کار بسیار تمیزتری هم در پایان ارائه می‌کند.

علیرغم اینکه از این ابزار بیشتر برای نجاری استفاده می‌شود اما علاوه بر چوب، بسته به جنس و استحکام میله می‌توان از آن برای کار روی پلاستیک، چرم، کناف و حتی فلزات هم به همین شکل استفاده کرد.

نوشته‌های مرتبط:

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.