|

انواع اسکنه کدام اند؟

اسکنه ابزاری برای تراشیدن و کندن چوب است. از یک دسته و یک تیغه تشکیل شده. تیغه، نوک تیز است و با نیرویی که معمولا با چکش به انتهای دسته وارد می‌شود به سطح جسم مورد نظر ضربه وارد می‌کند.

دسته معمولا از جنس چوب یا پلاستیک است ولی ممکن است اسکنه به طور یک تکه از فلز هم ساخته شده باشد.

اسکنه عمدتا برای کنده کاری روی چوب استفاده می‌شود. تراشیدن سطح چوب و پرداخت آن و درآوردن یک قطعه چوب به شکل مورد نظر اصلی‌ترین کاربرد یک اسکنه است. برای کندن و جدا کردن یک قطعه چوب از یک قطعه بزرگتر، برای حذف زوائد روی چوب، تمیز و صاف کردن سطح چوب، ایجاد خراش سطحی روی چوب و حتی حذف لکه‌هایی مثل چسب یا رنگ هم میتوان از این وسیله استفاده کرد.

اتصال قطعات چوبی به هم انواع مختلفی دارد. گاهی اوقات این اتصالات با فرو رفتن قطعات در همدیگر ممکن میشود. برای این کار باید یک حفره داخل یک قطعه و یک زائده روی قطعه دیگر وجود داشته باشد تا زائده وارد حفره بشود و دو قطعه به یکدیگر متصل بشوند. اسکنه ابزاری است که برای ایجاد این حفره‌ها و زبانه‌ها روی چوب استفاده می‌شود و آن را به یکی از ابزار‌های اصلی و بسیار پرکاربرد در نجاری تبدیل می‌کند.

برای کارهای مختلف اسکنه‌هایی با شکل و اندازه و جنس‌های مختلف ساخته می‌شود.

برخی اسکنه‌ها تیغه اریب دارند یعنی قاعده تیغه به شکل ذوزنقه است. این شکل تیغه اجازه کار در گوشه‌ها و داخل کنده کاری‌ها را میدهد و مخصوصا برای ایجاد اتصال از نوع لب به لب روی قطعات چوب استفاده میشود.

تیغه‌های مستطیلی شکل برای کارهایی که به نیروی بیشتری و تیغه‌های مقاوم‌تری نیاز است استفاده میشود.

تیغه‌های مستطیلی نازک هم هستند که برای کار‌های ظریف و ایجاد اتصالات چوبی کوچک استفاده می‌شوند. طول تیغه این اسکنه ها بلند‌تر از انواع معمول است و معمولا بدون ضربه زدن با چکش و فقط با فشار دست از آن‌ها استفاده میشود.

برخی انواع آن تیغه‌های بسیار ضخیمی دارند،‌به طوری که قطر تیغه حتی از عرض آن هم بیشتر است. چنین ابزاری برای کندن محل اتصالات کام و زبانه داخل قطعات چوبی استفاده میشود.

مدل مخصوصی هم برای نصب لولا روی چارچوب‌های چوبی ساخته شده. این مدل معمولا تیغه کوتاهی دارد و ممکن شکل تیغه مستطیلی یا اریب باشد.

اگر تیغه به شکل V باشد، مخصوص مرتب کردن لبه‌ها و حذف زوائد از این لبه‌هاست.

مدل‌هایی با اندازهای بزرگ هم برای کار روی قطعات بزرگ چوب وجود دارد

یک نوع از اسکنه هم وجود دارد که تیغه آن خمیده شده و دسته بالاتر از تیغه قرار میگیرد. برای تراشیدن و صاف کردن چوب و در زمان اتمام کار برای تمیز شدن سطح چوب کاربرد دارد.

نوشته‌های مشابه

2 دیدگاه

    1. ممنون از نظر شما.
      متاسفانه ابزارگرد در حال حاضر در بخش فروش ابزار فعالیتی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.