|

چاک لاین چیست؟ به همراه آموزش نحوه کار با چاک لاین

چاک لاین یا ریسمان رنگی، یک قرقره نخ است که روی آن با گچ و رنگ پوشانده شده. چاک لاین ابزاری است برای علامت گذاری یک خط صاف روی یک سطح صاف. این خط می‌تواند یک خط افقی، عمودی یا هر خط راست دیگری بین دو نقطه باشد. فقط کافی است هر دو نقطه روی یک سطح باشند. چاک لاین ابزاری ساده ولی بسیار کاربردی است که از زمان مصر باستان تا به امروز در حال استفاده است.

هر دستگاه چاک لاین شامل یک ریسمان، یک قرقره و یک محفظه معمولا پلاستیکی است که ریسمان و گچ در آن نگهداری می‌شوند.

ریسمان رنگی

برای کار با این وسیله ابتدا تکان داده‌ می‌شود تا گچ رنگی به خورد ریسمان برود. سپس ریسمان از غلاف بیرون کشیده می‌شود و دو سر آن روی دو نقطه مورد نظر ثابت می‌شود. بعد فقط کافی است ریسمان کمی کشیده و به سرعت رها بشود. گچ رنگی روی ریسمان، روی سطح پاشیده می‌شود و آن را علامت دار می‌کند. به این ترتیب یک خط راست که مبنای برش، اندازه گیری و یا ساخت است روی سطح مورد نظر ایجاد می‌شود. نجاران، بناها، کناف کاران و بسیاری صاحبان مشاغل فنی دیگر از کاربران این ابزار هستند.

نکاتی که پیش از خرید چاک لاین باید به آن توجه کنید:

ظرفیت گچ: پس از چند مرتبه استفاده از ریسمان و علامت گذاری، گچ رنگی آن تماما روی سطح پاشیده می‌شود و به اتمام می‌رسد. بعضی مدل‌ها فقط ظرفیت چند گرم و برخی دیگر تا نیم کیلوگرم گچ در مخزن خود گنجایش دارند. طبیعی است که مدل بزرگ‌تر دیرتر نیاز به شارژ پیدا می‌کند ولی حمل و نقل و کار کردن با آن سخت‌تر است.

درب محفظه گچ: مدلی را انتخاب کنید که درب آن به خوبی کیپ می‌شود در غیر این صورت همیشه گچ رنگی از ابزار در حال بیرون ریختن است.

چرخ دنده: قرقره نخ، چرخ دنده‌ای دارد که میزان بیرون آمدن نخ و طول آن را کنترل می‌کند. هرچقدر این چرخ دنده دقیق‌تر عمل کند، طول ریسمان دقیق‌تر کنترل می‌شود و خطی که چاک لاین می‌اندازد تمیزتر است و نقاط کم رنگ و پررنگ در آن کمتر دیده خواهد شد.

جنس نخ: نخ‌های پنبه‌ای گچ بیشتری برمی‌دارند و روی سطح پخش می‌کنند پس خط پررنگ‌تری تولید می‌کنند اما پنبه در برابر رطوبت آسیب‌پذیر است. در مقابل نخ‌های پلی‌استر خط کم‌رنگ‌تری ایجاد می‌کنند اما مقاومت آن‌ها در برابر رطوبت بالاتر است.

چاک لاین

رنگ چاک لاین: رنگ بنفش کمترین ماندگاری را دارد و برای ایجاد خطوط موقت داخل خانه استفاده می‌شود کارهایی مثل نصب کابینت و طراحی داخلی، ریسمان آبی پرکاربردترین مدل است و برای هم محیط داخل و هم بیرون در حالت عمومی استفاده می‌شود. نارنجی،‌ سبز و زرد برای محیط بیرون است و خط آن در محیط‌های پرنور راحت‌تر دیده می‌شود. این رنگ برای کارهای بنایی، برق کشی و تاسیسات استفاده می‌شود. چاک لاین های سیاه و قرمز هم ماندگاری بسیار بالایی دارند و خطوط آن‌ها تقریبا ماندگار است و روی سطوحی استفاده می‌شود که خط باید مدت طولانی آن جا باقی بماند.

نوشته های مرتبط:

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.