|

آیا تیغ کاتر هم در مدل های مختلف ساخته می‌شود؟

تیغ کاتر نوعی تیغ است که برای کار‌های عمومی در کارگاه‌ها یا منازل و در صنعت استفاده می‌شود. از آن برای باز کردن جعبه‌های مقوایی،  ایجاد خط برش و تراشیدن پلاستیک و چوب و بریدن موکت، مقوا، طناب، تسمه و مواد مشابه استفاده می‌شود. امروزه به طور عمده به شکل یک تیغه تاشو که داخل یک دسته محافظ قرار گرفته ساخته میشود اما مدل‌های دیگری هم از این وسیله وجود دارد که هر کدام کاربرد مخصوصی دارند. تیغ‌های کاتر، سبک و کوچک ساخته میشوند تا به راحتی قابل جا به جایی و در استفاده راحت باشند.

چند مدل مختلف از این وسیله وجود دارد که به اختصار معرفی می‌شود. مدل تیغه ثابت، یک تیغ دارد که عقب و جلو نمی‌رود  و در یک موقعیت قفل می‌شود. البته در برخی مدل‌ها برای امنیت بیشتر در زمان جا به جایی تیغه داخل دسته میشود و فقط مقدار معینی از دسته خارج میشود، که از آن برای بریدن بسته بندی‌ها بدون صدمه زدن به وسایل داخل بسته استفاده می‌شود. تیغه آن بسته به سازنده ممکن است قابل تعویض باشد یا نه. جنس دسته‌ها پلاستیک یا فلز است، در مقایسه با دیگر مدل‌ها دسته‌های مقاوم‌تری دارد، در شکل‌ها و انداز‌های متنوع‌تری ساخته میشود تا مناسب افراد مختلف باشد و از آن برای کارهای سنگین‌تر استفاده میشود و مشکل لرزش و تکان خوردن تیغ که در دیگر مدل‌ها دیده میشود در این مدل وجود ندارد.

تیغ‌هایی که در این نوع کاتر استفاده میشود معمولا از نوعی است که درزیر نشان داده شده:

مدل دیگر مدل پله‌ای است که تیغه داخل دسته، روی یک نوار قرار گرفته و مرحله به مرحله با فشار دست بیرون می‌آید یا به داخل می‌رود. میزان بیرون آمدن تیغ قابل تنظیم است وبه خاطر دندانه‌هایی که روی دسته هست بعد از تنظیم تیغ ثابت می‌ماند و عقب و جلو نمی‌رود. تنظیم میزان بیرون آمدن تیغ باعث می‌شود عمق برش و شکل آن به سرعت قابل تغییر و تنظیم باشد. این مدل معمول ترین مدلی است که در بازار ایران وجود دارد.

ممکن است این عمل عقب و جلوکردن تیغه با یک دکمه که روی بدنه طراحی می‌شود انجام بشود به این صورت که تا زمانی که فرد نیاز به تیغ دارد دست خود را روی دکمه نگه می‌دارد. به محض رها کردن دکمه، تیغه داخل دسته برمی‌گردد. این مسئله اگرچه در استفاده طولانی مدت اذیت کننده خواهد بود اما باعث می‌شود در زمان کار ایمنی بالاتر برود و تیغ ناخودآگاه موجب ایجاد بریدگی نشود.

تیغه‌های این مدل کاتر به صورت بخش بخش ساخته شده اند که بخش‌ها با یک خط برش از هم جدا شده اند. با کند شدن قسمت مورد استفاده میتوان آن را شکست و از بخش عقب‌تر که تیز است استفاده کرد. خود تیغ هم قابل تعویض است وبا کند شدن همه قسمت‌ها، تیغه به طور کلی با یک تیغه جدید تعویض می‌شود. البته خطری که در استفاده از این تیغ وجود دارد این است که وارد آوردن فشارزیاد و خم کردن تیغه ممکن است باعث شکستن یکی از این قسمت‌ها بشود و صدمات جدی ایجاد کند.

کاتر مدادی تیغه کوتاه و نازکی دارد که ثابت است و روی دسته نصب می‌شود و دسته آن هم به شکل یک مداد طراحی شده. از آن برای ایجاد برش‌های ظریف و دقیق برای ساخت صنایع دستی و کارهای هنری استفاده می‌شود.

 

مطالب مرتبط موجود که شاید مایل به مطاله آن باشید:

کاردک چیست؟ انواع کاردک کدام اند؟

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.