|

کاربرد انواع مختلف شن کش چیست؟

شن کش وسیله‌ای است که به نوعی کار جارو زدن را روی خاک انجام میدهد.  از آن برای جمع کردن برگ،‌ علف، سنگ و کلوخ از روی سطح و مقداری زیر سطح خاک، نرم کردن سطح رویی خاک، حذف علف‌های هرز، ایجاد ردیف برای کاشت بذر، شکستن تکه‌های کلوخ و پخش کردن خاک به منظور صاف کردن سطح آن استفاده می‌شود.

این وسیله از یک قسمت سری دندانه دار که به یک دسته وصل شده تشکیل میشود. دندانه‌های شن کش را از فلز، پلاستیک یا چوب و دسته‌ها را معمولا از جنس چوب، فایبرگلاس و فلز میسازند. البته به طور معمول سری شن کش از جنس پلاستیک یا فلز و دسته از جنس چوب است. سری‌های از جنس پلاستیک برای جمع کردن برگ مناسب اند اما برای شکستن کلوخ و جا به جا کردن خاک از شانه‌های فلزی استفاده میکنند. همچنین شانه‌ها از نظر اندازه هم متفاوت اند و در مدل‌های با عرض زیاد یا کم ساخته میشوند. دسته‌ها را معمولا بلند میسازند تا زمان استفاده فرد مجبوربه خم شدن نباشد اما مدل‌های دسته کوتاه هم وجود دارند که کاربرد و استفاده کننده‌های مخصوص به خود را دارند.

وزن شن کش هم جزء فاکتور‌های مهمی است که در زمان تهیه باید به آن توجه شود. شن کش‌های با شانه پلاستیکی سبک اند و ارزان قیمت ولی زود میشکنند و تحمل فشار زیادی ندارند. همچنین آفتاب و سرما هم باعث از بین رفتن آن‌ها میشود. شانه‌هایی که از چوب ساخته میشوند قیمت بالاتری از مدل پلاستیکی دارند و سبک اند و اما به راحتی، با گذشت زمان پوسیده شده و از بین میروند. مدل فلزی با اینکه قیمت و وزن بالاتری دارد اما بیشترین ماندگاری را دارد، مقاوم است و زود نمیشکند و برای کارهای سنگین مناسب است.

مدل‌های مختلفی از شن کش برای کار‌های مختلف ساخته شده اند:

شن کش برگ جمع کن

اگر مقدار زیادی برگ روی زمین ریخته باشد برای جمع کردن ٰآن ابزار‌های مختلفی موجود است. یکی از این وسایل شن کش مخصوص جمع کردن برگ است. شکل این وسیله شبیه بادبزن مثلثی شکل است و معمولا از جنس پلاستیک ساخته میشود.

بعضی از مدل‌های برگ جمع کن عرض کمتری دارند که برای جمع کردن برگ‌های روی زمین با مساحت‌های کم و جاهایی مثل بین بوته‌ها که فضای کمی وجود دارد استفاده میشوند.

شن کش خاک

برای پخش کردن خاک، شن و سنگریزه، همچنین مسطح کردن یا شیب دادن به زمین‌های خاکی یا پوشیده از سنگریزه استفاده میشود. معمولا فلزی است و از برگ جمع کن سنگین‌تر و محکم‌تر است. دندانه‌های آن از دندانه‌های برگ جمع کن کلفت‌تر و کوتاه‌تر است و فاصله بین آن‌ها بیش‌تر است. از آن برای جمع کردن برگ هم میتوان استفاده کرد اما وزن زیاد آن باعث خستگی فرد میشود.

شن کش دستی

دسته کوتاه و تیغه کم عرضی دارد. هم اندازه بیلچه است و مشابه بیلچه برای کار در فضاهای کوچیک و گلدان است. کوتاه بودن دسته باعث میشود فرد کنترل بیشتری روی آن داشته باشد و برای جاهایی که دقت و ظرافت بیشتری نیاز دارد مناسب است. شانه‌های آن انواع مختلفی دارد و ممکن است از نوع برگ جمع کن یا شن کش خاکی باشد.

شن کش کاه بُر

دندانه‌های آن‌ها تیز است و حرکت دادن آن روی خاک باعث بریده شدن باقی مانده گیاهان خشک روی خاک میشود. برای کندن گیاهانی که خشک شده اند یا در حال خراب شدن هستند از این وسیله استفاده میکنند.

خزه جمع کن

یک نوع شن کش با دسته بلند است که از آن برای گرفتن خزه و جلبک شناور در آب برکه‌ها، استخرها و آبگیر‌ها استفاده میشود. بعضی مدل‌ها دسته‌های بسیار بلند دارند تا به کف استخر برسد، برخی مدل‌ها هم اصلا دسته ندارند و شانه شن کش به طناب وصل میشود و داخل آب انداخته میشود.

مطالب مرتبط:

انواع بیل کدام اند؟

کج بیل چیست؟ مدل های مختلف آن چه استفاده ای دارند؟

انواع قیچی باغبانی کدام اند؟

دمنده یا برگ روب چیست و چه انواعی دارد؟

نوشته‌های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.