|

خار جمع کن و خار باز کن چه کاربردی دارند؟

خار جمع کن و خار باز کن نوعی از انبر هستند که برای جایگذاری خارهای فنری در وسایل مختلف یا خارج کردن این خارها استفاده میشود.

حلقه‌های فنری در حالت کلی دو مدل داخلی و خارجی دارند، یعنی ممکن است داخل قطعه‌ای یا دور آن قرار بگیرند.

تصویر سمت چپ خار بیرونی به همراه خار باز کن و سمت راست خار داخلی به همراه خار جمع کن
تصویر سمت چپ خار بیرونی به همراه خار باز کن و سمت راست خار داخلی به همراه خار جمع کن

 

نوک این خار باز کن‌ها و خار جمع کن‌ها برای اینکه بتوانند به راحتی این خارها را باز و بسته بکنند، دقیقا به شکل سوراخهای خار طراحی شده اند. بعد از قرار دادن نوک این ابزار داخل خار مورد نظر، با فشار دادن دستگیره خار را در جای خود قرار میدهند یا از جای خود خارج میکنند. برای این کار اگر خار از نوع خارهای داخلی باشد از ابزار خارجمع کن استفاده میشود که با فشردن دسته خار بسته‌تر میشود و به راحتی میتوان آن را داخل یا خارج کرد.

اگر خار از نوع خار‌‌های خارجی باشد از وسیله خاربازکن استفاده میشود که با فشار دادن دسته خار باز‌تر میشود و به این ترتیب روی قطعه مورد نظر سوار شده یا میتوان آن را خارج کرد.

این وسایل سایز بندی مخصوص به خود را دارند به این معنی که دهانه هر کدام به مقدار معینی باز یا بسته میشود، و برای یک محدوده از اندازه خارها قابل استفاده است. برای خارهای گوناگون که ممکن قطر آن‌ها از ۰.۵ میلیمتر تا ۱ متر باشد باید از ابزار متناسب استفاده بشود. به همین دلیل معمولا این ابزار در یک مجموعه با سایز بندی‌های مختلف به فروش میرسد.

مدلهای تنظیم شونده این ابزار نیز وجود دارند که هم کار خار جمع کن و هم خار باز کن را انجام میدهند. به این صورت که یک کلید روی آن قرار دارد یا برخی قطعات آن تغییر میکند، و باعث میشود عملکرد آن  معکوس بشود و آن را از خار جمع کن به خار باز کن یا بلعکس تبدیل میکند. به علاوه برخی از مدل‌ها برای شکلهای مختلف خار هم سریهای قابل تعویض دارند. این مدل‌ها قدرت ابزارهای معمولی را ندارند اما برای افرادی که زیاد و به شکل حرفه‌ای از آن استفاده نمیکنند، و فقط به طور موردی با آن کار میکنند مناسب است.

علاوه بر این مدل‌های با نوک خمیده هم وجود دارند. معمولا این مدل‌ها نوک با زاویه ۴۵ یا ۹۰ درجه دارند و برای کار کردن در فضاهای بسته و جاهایی که امکان دسترسی مناسب وجود ندارد تولید میشوند.

از آن جا که جمع یا باز کردن خار و نگه داشتن آن به وسیله فشار دست انجام میشود، ممکن است با کم و زیاد شدن فشار دست خار از نوک ابزار بیفتد؛ به همین دلیل مدلی طراحی شده که دسته آن روی یک ریل دندانه دار حرکت میکند، و این دندانه‌ها باعث میشوند دسته به خودی خود باز و بسته نشود و خار به راحتی از وسیله خارج نشود.

مدلهای قدرتی این وسیله هم برای استفاده در صنایع که از آن برای باز و بسته کردن خارهایی بزرگ و قوی استفاده میکنند، تولید میشوند.

 

مطالب مرتبط:

کارکرد انبردست و دم باریک چیست و انواع آن کدام است؟

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.