|

انواع پیچ گوشتی کدامند؟

پیچ گوشتی که جزء ابتدایی ترین ابزارهاست و میتوان گفت در تمامی مشاغل حداقل نمونه‌ای از آن به کار میرود ابزاری برای بازکردن یا بستن پیچ‌هاست. پیچ گوشتی به طور ساده دارای یک دسته و یک میله است که قسمت انتهایی میله داخل پیچ قرار میگیرد و با چرخاندن دسته توسط فرد پیچ باز یا بسته میشود. میله باید از فلز مقاومی ساخته شده باشد تا در برابر خم شدن و پیچیدن مقاومت داشته باشد و دسته از پلاستیک، چوب یا فلز و به شکل لبه دار تا ازلیز خوردن در دست جلوگیری کند.

پیچ‌گوشتی‌های ساده برای چرخش از نیروی دست استفاده میکنند، برخی پیچ‌گوشتی‌ها از سیستم چرخ جغجغه استفاده میکنند که باعث راحتی بیشتر در هنگام استفاده میشود و برخی دیگر از نیروی موتور الکتریکی برای پیچش استفاده میکنند که علاوه بر سرعت بالا باعث خستگی فرد و استفاده از نیروی بدنی او نمیشود. دسته پیچ‌گوشتی‌های امروزی به گونه‌ای ساخته میشود تا در دست گرفتن را راحت تر و امکان سر خوردن را کمتر کند به علاوه باعث افزایش نیروی گشتاور نیز بشود. بهترین جنس برای میله و نوک این ابزار، فولاد کروم وانادیوم است که هم محکم و هم در برابر زنگ زدگی مقاوم است. برخی پیچ گوشتی‌هایی که نوک آهن ربایی دارند هم باعث میشوند پیچ به نوک پیچ‌گوشتی بچسبد و کنترل و راحتی بیشتری برای فرد فراهم میکند.
اولین مدارکی که استفاده از این وسیله را نشان بدهد مربوط به قرن ۱۵ میلادی و در کشورهای فرانسه و آلمان است، که در آن دوره فقط از پیچ‌های دو سو استفاده میشد. این ابزار به همین صورت نزدیک به ۳۰۰ سال استفاده میشد تا سال ۱۹۰۸ که برای اولین بار پیچی مربعی و متعاقب آن پیچ شش ضلعی (آلن) به بازار معرفی شد. پیچ چهارسو برای اولین بار در دهه ۳۰ میلادی توسط فردی به نام Henry Philips ابداع شد که در ابتدا در شرکت کادیلاک مورد استفاده قرار میگرفت. امروزه در کشورهای غربی هنوز پیچ چهارسو را به عنوان پیچ Philips میشناسند.
طبقه بندی پیچ گوشتی بر اساس نوع سری آن‌ها و یا اندازه و کارکردشان صورت میگیرد.
پیچ گوشتی‌ها به طور عمده به شکل زیر دسته بندی میشوند.
پیچ گوشتی تخت
ساده‌ترین نوع پیچ‌گوشتی برای ساده‌ترین نوع پیچ

پیچ گوشتی تخت کابینتی
این پیچ‌گوشتی برای مواردی مناسب است که پیچ گوشتی باید داخل سوراخی بشود که ابعاد آن فقط به اندازه پیچ است و نه بزرگ‌تر و پیچ گوشتی‌هایی معمولی چون صاف نیستند داخل آن نمیشوند یا لبه‌های آن را میخراشند.

پیچ گوشتی چهار سو
امکان کنترل بیشتری روی پیچ میدهد و امکان سر خوردن پیچ گوشتی را داخل پیچ کمتر میکند.

پیچ گوشتی همه کاره
این نوع پیچ گوشتی از یک دسته و یک میله بدون سری ساخته شده، به طور جداگانه در این وسیله انواع سری‌های مختلف برای پیچ‌های گوناگون تعبیه شده تا بتوان با یک پیچ گوشتی همه انواع پیچ‌ها را باز و بسته کرد. این وسیله کمک میکند تا لازم نباشد برای کار با پیچ‌ها، مجبور به حمل مجموعه‌ای از پیچ گوشتی‌های مختلف باشید و تنها با یک پیچ گوشتی کار خود را انجام بدهید.

پیچ گوشتی جغجغه ای
این مدل از یک چرخ جغجغه‌ای استفاده میکند که امکان چرخش پیچ فقط در یک جهت را فراهم میکند، یعنی پیچ گوشتی با چرخیدن در یک جهت پیچ را سفت یا شل میکند ولی چرخاندن در جهت مقابل هیچ تاثیری نخواهد داشت. بنابراین فرد بدون جابه جا کردن دست خود میتواند با پیچ‌ها کار کند. میدانیم وقتی با این وسیله پیچی را میچرخانیم بعد از چند لحظه مچ دست میچرخد و فرد را مجبور میکند پیچ گوشتی را خارج کند سپس با تنظیم زاویه مناسب مچ مجدد نوک آن را وارد پیچ کند. مزیت این وسیله در این است که بعد ازپیچاندن پیچ گوشتی با دست فرد لازم نیست آن را از پیچ خارج کند و دوباره با مناسب شدن زاویه دست خود وارد پیچ کند و فقط کافیست تا دسته را در جهت خلاص حرکت بدهد تا به زاویه مناسب برسد. معمولا این نوع از پیچ‌گوشتی با سری های قابل تعویض ارائه میشود.

پیچ گوشتی ۹۰ درجه
این نوع که در دو مدل جغجغه‌ای و معمولی ساخته میشود این امکان را فراهم میکند تا در جاهاییکه فضای کافی برای استفاده از پیچ گوشتی به طور مستقیم وجود ندارد (مانند فضای بین دو کمد) امکان بستن یا باز کردن پیچ ایجاد شود.

پیچ گوشتی مشتی
این نوع با توجه به اندازه کوچکی که دارد برای مواردی طراحی شده که فضای کافی برای ورود پبچ گوشتی های دسته بلند وجود ندارد. مدل‌های جغجغه‌ای این پیچ گوشتی نیز ساخته شده که قدرت مانورپذیری بالاتری برای فرد فراهم میکنند.

پیچ گوشتی دسته T
دسته این مدل باعث میشود نیروی گشتاور بیشتری به پیچ وارد بشود در نتیجه پیچ راحت تر باز و بسته خواهد شد. همچنین چون دسته بزرگتری دارند راحت‌تر میتوان به آن‌ها فشار وارد کرد تا در مراحل اولیه بستن پیچ، به راحتی از محل خارج نشود. این وسیله در مدل‌های معمولی و جغجغه‌ای ساخته میشود.

پیچ گوشتی ساعتی
این مدل برای کار‌های ظریف با پیچ‌های ریز ساخته شده. معمولا بخش انتهایی آن‌ها جدای از بدنه میچرخد. از آن جایی که این پیچ گوشتی‌ها ابعاد کوچکی دارند و امکان نگه داشتن شان به راحتی وجود ندارد چرخش مجزای قسمت انتهایی باعث میشود تا در حالی که این قسمت در کف دست قرار گرفته خود پیچ گوشتی بین انگشتان چرخانده بشود.

پیچ گوشتی چکش خور

در قسمت انتهایی این وسیله یک قطعه آهنی تخت دیده میشود که مستقیما و به صورت یک پارچه به خود میله پیچ گوشتی متصل است. این قابلیت فلز یکپارچه باعث میشود بتوان با وارد کردن ضربه چکش به انتهای آن از آن برای ضربه زدن (چیزی مانند قلم بنایی) استفاده کرد.

پیچ گوشتی تقویت پذیر
این مدل کاملا شبیه مدل های معمولی است با این تفاوت که انتهای دسته یک قسمت مهره شکل قرار دارد. میتوان آچار را دور این قسمت قرار داد و پیچ‌هایی که نیاز به سفت شدن بیشتر دارند یا پیچ‌هایی که به شدت سفت شده و به راحتی باز نمیشوند را با افزایش گشتاور توسط آچار راحت‌تر باز و بسته نمود.

پیچ گوشتی عایق
برای زمانی که فعالیتی نزدیک یا مربوط به جریان برق انجام میشود از ابزار‌های عایق استفاده میشود. این وسایل که معمولا برای کار با جریان‌های تا ۱۰۰۰ ولت هم مناسب هستند علاوه بر دسته که از جنسی عایق ساخته شده میله اصلی نیز دارای روکش عایق است تا امکان برق گرفتگی برای فرد وجود نداشته باشد.

 

مطالب مرتبط:

انواع آچار کدام اند و کاربرد هر کدام چیست؟

آچار آلن و آچار ستاره ای چه کاربردی دارند و انواع آن کدام اند؟

نوشته‌های مشابه

10 دیدگاه

 1. آیا پیچ گوشتی های ضربه خور به دو دسته تخت و چهارسو تقسیم می شوند یا فقط تخت هستند؟

   1. یه نوع پیچ هس دو طرفش خالیه مثل پیچ هایی که با دو پخ باز میشن
    ولی وسط پیچ مسدوده فقط دوتا کناره بازه و اکثرا روی وسایلی مث سشوارهای چینی من دیدم اونا با چی باز میشن
    ..__..
    مثل این فقط جای نقطه چین بازه و اون خط تیره وسط بسته اس و نمیشه با دوپخ بازشون کرد
    ممنون

   2. روی یک سری پیچ گوشتی های همه کاره که سری های قابل تعویض دارند میتونید پیدا بکنید یکم سخت پیدا میشه باید تو بازار بگردید چون این پیچ معمولا روی وسایلی استفاده میشه که کارخانه تولید کننده میخواهد به راحتی کسی نتواند آن ها را باز کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.