| |

معرفی انواع اره گردبر یا دیسکی

اره گردبر یا دیسکی یک نوع اره از نوع موتور دار است که در آن از یک دیسک تیز برای برش مواد مختلفی از چوب گرفته تا فلز یا پلاستیک استفاده می‌شود. جنس این دیسک تیز متناسب با نوع سطح مورد برش تغییر می‌کند. این دیسک‌ها ممکن است دندانه دار یا بدون دندانه و تیز باشند. این نوع از اره‌ها معمولا با برق کار می‌کنند اما مدل‌های بنزینی و هیدرولیکی هم ساخته شده و در بازار وجود دارند. ممکن است این اره قابل جا به جایی باشد یا فقط برای نصب روی میز کار طراحی شده باشند.

 اره گردبر اولین بار در قرن ۱۸ اختراع شد اما در اندازه های بسیار بزرگ تر از آن چه ما امروزه استفاده می‌کنیم. در آن زمان از این اره برای تبدیل تنه درختان به الوار استفاده می‌شد. در طول سال‌های بعدی به خصوص در قرن ۲۰ اره های دیسکی کوچک‌تر و حتی انواع قابل جا به جایی که  امروزه در بازار نمونه‌های آن را می‌بینیم ساخته و عرضه شدند.

عملکرد

اره گردبر با توانایی برش دقیق قطعات چوب، پلاستیک، فلز و حتی سنگ، سرعت بالا، کارایی مناسب، تنوع و قابلیت حمل و نقل مخصوصا در مدل های دستی به یکی از ابزار های بسیار محبوب در میان صنعتگران و حتی افراد معمولی تبدیل شده. یکی از ویژگی بسیار مهم این اره قدرت برش در جهات و زوایای مختلف و حتی به صورت مایل و غیر قائم می‌باشد.

در انتخاب یک اره دیسکی فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. یکی از مهم ترین عواملی که باید بررسی کرد اندازه اره و تیغه‌های آن و نوع نیاز ما به این ابزار است. اندازه تیغه هایی که م‌یتوان داخل دستگاه قرار داد در هر مدل مشخص است. این ویژگی با دو عنوان بیشترین عمق برش در زاویه صفر درجه و همچنین در زاویه ۴۵ درجه مشخص میشود. هر چه این ابعاد بزرگ تر باشد می‌شود برش های عمیق تری را روی سطوح با صخیم‌تر انجام. در مقابل دستگاه های کوچک‌تر، سبک‌تر اند و کنترل‌ آن‌ها راحت‌تر خواهد بود و در دست گرفتن آن کم‌تر باعث خستگی می‌شود. از عوامل مهم دیگر می‌توان به قدرت و سرعت دستگاه اشاره کرد که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

به طور کلی می‌توان انواع مختلف این ابزار را در چند دسته زیر تقسیم‌بندی کرد:

اره خطی

پرکاربردترین نوع این ابزار است. معمولا منظور افراد از گردبر، این نوع از اره است. موتور این نوع اره در بغل آن قرار گرفته و مستقیما به تیغه وصل شده به همین خاطر کوچک‌ و جمع‌وجورتر است، همچنین این ویژگی به بیشتر شدن سرعت چرخش تیغه (حدودا ۶۰۰۰ دور در دقیقه) هم کمک می‌کند.  علاوه بر این، موتور به جای آن که روی محل برش باشد و از روی آن رد بشود، در کنار خط برش و روی قطعه قرار میگیرد. اره های خطی معمولا بسیار سبک تر از دیگر انواع اره های دیسکی هستند، ‌به همین خاطر در دست گرفتن و حتی بریدن یک قطعه یا سطح روی دیوار یا سقف با این ابزار راحت‌تر است. در کنار تمام موارد گفته شده این اره‌ها به نگهداری کمتری هم نسبت به دیگر مدل ها نیاز دارند. این اره‌ها کارایی بسیار گسترده‌ای دارند و برای بیشتر برش‌کاری‌ها مناسب هستند اما نقطه ضعفی هم دارند که همان قدرت پایین شان برای برش های عمیقروی سطوح سخت‌ و همچنین محدود کردن میدان دید فرد استفاده کننده به خاطر موقعیت قرار گرفتن موتور می‌باشد.

اره گردبر خطی

اره حلزونی

نوع دوم اره دیسکی است. تفاوت اصلی آن با مدل‌های دیگر در محل قرارگیری موتور و چرخ‌دنده‌ها است. موتور این اره در قسمت عقبی آن قرار گرفته به همین دلیل این مدل باریک‌تر و درازتر از مدل خطی است. نیروی موتور توسط چرخ دنده‌های حلزونی به تیغه منتقل میشود در نتیجه این سیستم انتقال نیرو باعث کاهش سرعت چرخش تیغه (حدودا ۴۵۰۰ دور در دقیقه) می‌شود اما در مقابل گشتاور بیشتری را برای تیغه فراهم می‌کند. همین ویژگی این مدل را برای برش های عمیق و کار روی مواد مواد سخت مناسب می‌کند. در این مدل تیغه معمولا سمت چپ موتور طراحی می‌شود به همین خاطر کنترل آن برای راست دستان راحت‌تر و برای چپ‌دستان کمی مشکل است. موتور این اره ها به روغن کاری مداوم نیاز دارد.

اره گردبر حلزونی

مدل هیپوئیدی

در حال حاضر جدیدترین و پیشرفته ترین اره گردبر بازار به حساب شمرده می‌شود. از نظر ظاهری و کاربرد بسیار شبیه مدل حلزونی است. تنها تفاوت آن در سیستم انتقال نیرو است. استفاده از چرخ دنده های مخروطی در این اره‌ها باعث کوچک تر شدن موتور و کم تر شدن صدای آن شده. نوع موتور آن هم به گونه‌ای است که به روغن کاری نیازی نداشته باشد ولی در کل گران‌تر و سنگین‌تر از دیگر اره ها هستند. اره هیپوئیدی برای برش‌های طولانی مخصوصا روی چوب های مرطوب مناسب است.

اره فارسی‌بر

هم یکی دیگر از انواع گردبر و اتفاقا یکی از پرکاربردترین آن‌ها است. تیغه این دستگاه به یک بازو و بازو به یک میزکار وصل شده. قطعه روی میزکار قرار می‌‌گیرد و بازو رو به پایین حرکت می‌کند تا آن را ببرد. فارسی‌بر خود انواع مختلفی دارد. دستگاه قدرتمند و پرکاربردی است، زاویه بازو و در نتیجه زاویه برش را می‌شود در آن تغییر داد، قابل حمل است و می‌توان انواع مختلفی از برش را با آن اجرا کرد ولی فقط برای برش‌های کوتاه استفاده می‌شود و توانایی برش‌های طولی و بلند را ندارد.

اره فارسی بر

اره پروفیل‌بر

برای برش در فلزات سخت استفاده می‌شود. عمده‌ترین تفاوت آن به جنس تیغه‌اش برمی‌گردد. به جای دیسک دندانه‌ای دیسک صفحه‌ای دارد که شبیه صفحه سنگ فرز است و با هر برش به مرور ساییده شده و از بین می‌رود. ساختاری شبیه اره فارسی‌بر دارد و با توجه به نوع طراحی و تیغه برای برش فولاد،سرامیک، لوله، بتن و آسفالت از آن استفاده می‌شود.

اره پروفیل بر

اره بیسکویتی

به عنوان فرز بیسکویت زن هم شناخته می‌شود. معمولا کوچک‌تر و سبک‌تر از گردبرهای دیگر است و مکانیزم بسیار متفاوتی هم نسبت به آن‌ها دارد. اره بیسکویت زن این بار از مکانیزم برش برای اتصال دو قطعه چوبی مختلف به هم بدون میخ و یا هر چیز دیگری که اثر آن از روی قطعه قابل مشاهده باشد استفاده می‌کند. با ایجاد دو برش کوچک داخل دو قطعه و برش یک قطعه سوم به نام بیسکویت، یک اتصال نجاری به نام اتصال بیسکویتی بین دو قطعه ایجاد می‌کند. این ابزار کاربرد بسیار خاصی در نجاری و کابینت‌سازی دارد اما به غیر از این مناسب کار دیگری نیست و برای عموم مردم کاربردی به حساب نمی‌آید.

از نظر منبع انرژی نیز اره‌های گردبر برقی دو مدل کلی دارند. مدل سیمی در کارگاه ها یا جاهایی که برق به راحتی در دسترس است اسنفاده شده و برای کارهای سنگین‌تر و کار کردن مداوم مناسب‌تر هستند. در این دستگاه‌ها هر چه آمپراژ یا توان دستگاه بر حسب وات W بیشتر باشد دستگاه قوی‌تر است. معمولا تجربه نشان داده دستگاه های با آمپراژ بالاتر (حدود ۱۵ آمپر) عمر بیشتری در مقایسه با دستگاه‌های دیگر دارند.

اما برای کسانی که مجبورند اره را دائما جا‌به‌جا کنند یا جاهایی از آن استفاده می‌کنند که دسترسی به منبع برق وجود ندارد، مدل شارژی مناسب‌تر است. البته باید در نظر داشت که ظرفیت باطری‌ها محدود است و نمی‌توان مداوم با آن کار کرد و استفاده از آن برای بریدن سطوح سخت که انرژی بیشتری مصرف می‌کند باعث زودتر خالی شدن باطری‌ها هم می‌شود. در دستگاه‌های شارژی قدرت موتور با ولتاژ مصرفی آن مشخص می‌شود. دستگاه‌های شارژی عموما از مدل اره گردبر خطی هستند.

به طور کلی اره‌های دیسکی یا گردبر معمولی برای دیسک‌های با ضخامت ۶ و نیم اینچ و بالاتر طراحی می‌شوند. هر چه اندازه تیغه‌ای که داخل ابزار قرار می‌گیرد بزرگ‌تر باشد به این معنی است که اره سریع‌تر می‌برد و توانایی برش‌های عمیق‌تری را هم دارد اما تیغه‌های بزرگ ظرافت کمتری در برش دارند و اگر به برش‌های ظریف و تمیزتری نیازداشته باشیم این اره‌ها مناسب نیستند. به همین منظور اره‌های دیسکی ظریف کاری ساخته شده اند. تیغه این اره‌ها ممکن است از ۴ اینچ تا ۶ و نیم اینچ باشد. از آن‌ها برای برش ورق‌های کمد و کابینت، تخته‌های چوبی کف و دیوار و دکوراسیون و دیگر قطعات کوچک که اره‌های معمولی برای آن‌ها بزرگ است استفاده می‌شود.

مطالب مرتبط موجود که شاید مایل به مطاله آن باشید:

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.